Historické vědní obory
V historii nalezneme neuvěřitelné množství pomocných věd, které historii slouží. Například paleografie, kodikologie, diplomatika, chronologie, heraldika, genealogie a další.
Penězi se zabývají hned dvě vědy a těmi jsou numismatika a notafilie.
Numismatika
Pod pojmem numismatika si obvykle představíme člověka, který sbírá staré mince. To je sice nepochybně pravda, ale numismatika je především vědní historickou vědou. Zabývá se platebními prostředky a to zejména mincemi. Samozřejmě na vývoj mincí měli vliv různé hospodářské a sociální jevy. Nejen staré spisy a archeologické vykopávky, ale i mince jsou důležitým zdrojem pro poznávání ekonomických, právních, politických, sociálních a kulturních okolností doby, ve které plnily roli platidla. Tato věda velmi souvisí s dalšími vědami jako paleografií, epigrafikou, heraldikou, genealogií, chronologií a politologií.
Samozřejmě numismatika je také oblíbeným sběratelským zájmem. Velmi oblíbené jsou české mince, kterých v průběhu historie vznikla celá řada. Jsou to tyto mince – stratéry, denáry, brekteáty, groše, tolary, krejcary, koruny.
Česká numismatická společnost, která vznikla v roce 1919, zastřešuje také další disciplínu, kterou je notafile.
Notafilie
Notafilie ovšem není nějakou podkategorií numismatiky, ale je jednou z pomocných historických věd. Tento obor je samozřejmě podstatně mladší. První bankovky se začaly totiž objevovat v 17. století. Staré bankovky představují velmi zajímavé historické záznamy. Odráží se v nich historické dění moderních dějin. Proto se v druhé polovině 20. století stala také velmi oblíbeným sběratelským zájmem. Pro zajímavost, mezi nejvzácnější české bankovky patří prvorepublikové státovky I. A II. Emise. Velmi žádané jsou také bankovky, které jsou specifické. Často mají velkou cenu bankovky, které jsou chybně vytištěné a vlastně nikdy se nedostaly ani do oběhu.