Medové fámy
Podívejme se na tento životabudič trošku podrobněji. Proč je nějaký med tmavý a jiný světlý? Nu, jeden je lesní a druhý květový. Lesní je ten tmavý.
Nu a nyní vlítneme na ty fámy.
Dávat med do čaje při nemoci je nesmysl. Horký čaj zničí v medu prospěšné látky.
Nesmysl. I když čaj zalijete vařící vodou tak ihned začíná chladnout. Než tam dáte med, teplota klesne zas a vlivem dodaného medu klesne opět o pěkný počet stupňů. Takže rozhodně není tak „vařící, aby zničila v medu cokoli.
Když med zkrystalizuje, znamená to špatné skladování a můžete jej vyhodit.
Druhý nesmysl. Schopnost tvořit krystaly je naopak známkou velmi kvalitního a dobře skladovaného medu. Za jak dlouho se to stane, že med zhoustne, nebo zkrystalizuje závisí na množství fruktózy. Ostatně, pokud vám krystaly či hustota vadí, tak jej zahřejte a bude takový jaký byl. Dělá se to ve vodní lázni za teploty necelých padesát stupňů.
Je naprosto jedno jak med skladujete.
Nesmysl číslo tři. Medu nesvědčí vyšší teploty a ani světlo. Proto je optimální spíž, nebo i lednice. Nejlépe v místě na zeleninu, tedy v šuplících. Hlavně je třeba dbát na pečlivě uzavřenou sklenici, jinak může med absorbovat nějaký pach.
Med má schopnost ochránit sám sebe, proto tedy dokáže zlikvidovat bakterie i v sobě.
Tohle tvrzení je nesmysl jen v případě medu nekvalitního. Pokud máte med kvalitní, pak se v podstatě toto tvrzení zakládá na pravdě. Proto kupujte med v kamenném obchodě, a hlavně si nechte předložit certifikát. Každý med by měl projít poměrně přísnou kontrolou a od toho je vystaveno potvrzení. Kupujte také u známých a zkušených včelařů. U silnice raději ne, nevíte, co vám prodají za šmejd a špatný med, pokud obsahuje nepřípustné množství vody vám může začít kvasit.
Rozloučíme se sporem, který med je lepší, zda lesní či květový. To je ovšem otázka několika hledisek. Pokud je kvalitní, jsou dobré oba.