Bez pravidelného čištění koberců Praha to nepůjde
Jak často čistit koberec? V závislosti na frekvenci jeho využívání a počtu osob v místnosti je to obvykle jednou až třikrát do roka. Čistit speciálními mechanismy a prostředky se bohužel musí, neboť běžný vysavač zvládne odsát jen část nečistot.
Všudypřítomný prach – lidské oko je sice důmyslný orgán, který je považován za nejdůležitější ze smyslů, ovšem není natolik dokonalé, že dokáže zachytit ty nejjemnější nuance částeček v ovzduší. Ani ostřížím zrakem nezahlédnete prach, vířící se ve vzduchu při větrání, při otevírání domovních či bytových dveří a při běžném pohybu v místnosti. Usazuje se na podlaze, kde se mísí s dalšími nečistotami, a vytváří jemnou kašovitou nebo tuhou hmotu. Kdybychom tomuto osudu ponechali koberec několik let, a to i při pravidelném vysávání, proměnil by se v zašedlou páchnoucí plochu.
Exkrementy – nevábný výraz může působit až příliš drsně, ale koberec je exkrementů plný i tehdy, nemáte-li doma žádné zvířátko, nebo malé děti, jimž se občas přihodí nějaká „nehoda“. Žijí v nich totiž různé druhy bakterií, které se živí organickými látkami prachových částic, zbytků jídla (malých drobků) nebo drobounkých odumřelých částí tkání, a produkují různě páchnoucí výkaly. Na koberci se také mohou objevit roztoči, kteří žijí převážně tam, kde se nejvíce zdržujeme, tedy v sedacích soupravách, křeslech a matracích postelí. Nejvíce bakterií a roztočů najdeme tem, kde se chodí často naboso, a kde si na zemi se zalíbením hrají malé děti.
Skvrny – koberce oplývají mnoha výhodami, jsou měkkounké, hebké, teplé a příjemné, dobře vypadají, jsou barevné a lze je skvěle kombinovat s jakýmkoli nábytkem. Jednou z mála nevýhod je však problém se skvrnami. Velmi snadno tu totiž rozlijete kávu, červené víno, převrhnete talíř s omáčkou, upadne vám na podlahu chléb s pomazánkou atd. V takovém případě většinou pomůže jen strojní čištění koberců Praha s pomocí speciálních prostředků, ideální je, když znáte přesný původ skvrny, a když s čištěním příliš dlouho neotálíte.