Bez rajčat se v jídelníčku neobejdeme
Kdybychom se zaměřili na nejoblíbenější druhy zeleniny na talířích v českých domácnostech, paradoxně by tu zřejmě první příčky úspěšnosti obsadily původem cizokrajné druhy, a to zejména papriky, okurky a rajčata. Těmto plodinám se daří zejména v teplých oblastech jihu Evropy a u nás se pěstují převážně ve sklenících. S rajčaty je to trochu snazší, protože ty si můžeme pěstovat i na balkonech, protože nezaberou mnoho místa.
Kdo se však věnuje pěstování rajských jablíček profesionálně a sklízí jich stovky kilogramů, až tuny, měl by také pomýšlet na vhodné skladovací a přepravní boxy. A právě zde se setkáváme s obtížemi, protože je velký rozdíl dopravit do tržnice dvacet kilo rajčat čerstvě sklizených, anebo přepravit k dalšímu zpracování pasírovaná rajčata o hmotnosti deseti tun.
K přepravě polotekutých surovin o velkých hmotnostech budou zapotřebí buď kovové či plastové barely, anebo něco efektivnějšího, co nemá kulatý tvar, a co lépe využije přepravní prostor. A právě v této chvíli vstupují na scénu IBC kontejnery. IBC kontejner Schoeller Allibert je obří plastová krabice o objemu tisíc litrů, hranolového tvaru, do níž se umístí výměnná jednorázová vložka, a ta se pak plní tekutým či polotekutým obsahem. Mohou to být rajčata, ale i něco zcela odlišného, například jahodová dřeň určená ke zmražení, anebo jablečný mošt či hruškové pyré.
Kontejnery se vyrábí z tvrzeného plastu, jehož vlastnosti jsou obdivuhodné – především si každý box poradí s neuvěřitelnou hmotností nákladu – až pěti tun, kdy jsou na sebe vyskládány kontejnery do pěti pater. Takováto velkokapacitní přeprava je velmi efektivní, kontejnery se vyskládají na sebe i vedle sebe, a tím bezezbytku vyplní přepravní prostor. Mnohem lépe, než kdyby byl náklad umístěný v barelech. Kontejnery se také velmi dobře čistí od nečistot a díky výměnným vložkám se ovoce a zelenina přepravují a skladují v maximální možné míře jakosti.