Češi jsou známí kutilové
V Čechách je vyučeno na 40% manuálních pracovníků, což náš národ dovoluje pasovat na národ kutilů. Manuálně zručných je nás až 80% populace, ovšem řemeslem a rukama se živí pouze 13% z nás. Řemeslo tak zažívá dramatický úpadek a řemeslnické práce se tím dramaticky prodražují.
Zlaté české ručičky
Za minulého režimu bylo zvykem provádět stavby, renovace a další práce vlastními silami. V poslední době však kutilství zažívá obrovský úpadek. Pokud jde o domácí kutilství a nenáročné opravy, jsou lidé i nyní povětšinou šikovní. Vyměnit žárovku, vymalovat byt, vyvrtat díru na obrázek, opravit ucpaný odtok či jiné drobné opravy zvládne většina z nás. V domácnostech proto zruční amatéři nechybějí. U odborné činnosti, jako je rozvod elektřiny nebo instalatérství, to už by ovšem dopadlo mnohem hůř.
Vyučen, a tím to končí
Mnoho lidí je sice ve svém řemeslnickém oboru vyučeno, ovšem v budoucnu se mu vůbec nevěnují. V poslední době navíc zájemců o řemesla ubývá, a tak do budoucna hrozí, že na trhu již žádní řemeslníci nebudou. Zruční jedinci ubývají a sehnat šikovného kutila a řemeslníka je nad míru složité.
Kvalitní řemeslníci
Výzkum prokázal, že čeští řemeslníci svou práci provádějí zpravidla kvalitně. Ovšem můžete se setkat i se špatnou zkušeností. Zfušovaná práce či nebezpečně provedené úpravy pak stejně musejí dořešit odborníci. Prověřit si předem objednaného řemeslníka proto není zbytečnou ztrátou.
Vybavení pro správného kutila
Každý správný kutil by měl vlastnit minimálně kufřík s nářadím. Do něj patří ruční nářadí, jako je šroubovák, kleště, kladivo, inbusy a klíče. Dalšími kutilskými pomocníky jsou šrouby, hřebíky, hmoždinky všech velikostí a tvarů. Součástí výbavy by měla být i vrtačka s vrtáky různých rozměrů. To vše by mělo stačit pro drobnější kutilské opravy. Pokud byste se chtěli pouštět do náročnějších úkolů, vybavení by tomu pak mělo také odpovídat.