Co nám říká hodnota naměřená teploměrem do bazénu
Koupat se delší dobu v ledové vodě – to je rozkoš leda tak pro otužilce, ale s pohodou a relaxací to nemá nic společného. Teplota v bazénu na koupání by měla mít optimální teplotu, je-li příliš teplá, nemá pak osvěžující efekt a taková je vhodná pouze v bazénech s termálními prameny, kde se pokožkou lépe vstřebávají potřebné minerály a stopové prvky. Naopak voda studená vyžaduje mnoho námahy k prohřátí vnitřních orgánů a může dokonce přinášet zdravotní problémy a komplikace. Krátkodobé sprchování studenou vodou nebo chvilka v ledové vodě v bazénku po saunování je pro některé z nás přínosem, ale jedná se skutečně o krátkodobé působení chladné vodní masy.
V plaveckých bazénech je teplota vody stanovena dokonce obecně platnou vyhláškou č. 238/2011 Sbírky zákonů, měla by být v rozmezí od 26 do 28 stupňů. Teplota v koupelových nádržích a ve vířivkách musí přesáhnout hodnotu 28 stupňů Celsia a pro batolata by měla mít teplotu 30 až 36 stupňů, tedy blížící se teplotě lidského těla.
Vyhláška dokonce stanoví v krytých bazénech a aquaparcích hodnotu teploty vzduchu mezi 24 a 27 stupni Celsia, u batolat zhruba kolem 29 stupňů. Jak tedy vidíte, aby bylo koupání opravdu komfortní a na úrovni, teplota vody je důležité kritérium, stejně jako její čistota.
Teploměr do bazénu Chlorito není tedy zbytečnost a měl by být součástí běžného vybavení každého soukromého zahradního či vnitřního bazénu. Velmi pak záleží na tom, jak si představujete takovou koupel, zda využívat nádrž jen v horkých letních dnech pro osvěžení, anebo koupací sezónu prodloužit o jaro a podzim a vodu ohřívat např. solárními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Z hlediska technického to v současné době problém není, je to čistě o dostupnosti finanční, resp. o vašich možnostech a ochotě investovat do dalšího bazénového příslušenství.