Národnostní menšiny
Podle vymezení českého politika a sociologa Ivana Gabala je národnostní menšina nějaká skupina lidí v určitém státě, která nepřijímá jako celek jeho identitu. Podle slovníku od Matouška je to společenství osob, které uznává a uchovává své kulturní a etnické tradice a za národnostní menšinu jsou považovány podle své vůle. Když se podíváme trochu do historie od vzniku ČSR, tak v této době převažovaly dvě dominantní národnosti a to Češi a Němci.
Tyto dvě národnosti dohromady tvořili asi 98 % státu. Po druhé světové válce se německá národnost snížila a nejvýznamnější národnostní menšinou se stali Slováci. Vlivem dalšího historického dění, rozpad ČSR na dva samostatné státy, se podíl osob se slovenskou národností výrazně zmenšil. Zároveň vzrostl počet osob s jinými národnosti a to ukrajinskou, vietnamskou a ruskou. Pro zajímavost jste se při sčítání lidu v roce 1991 mohli zapsat do moravské anebo slezské národnosti a v roce 2001, 2011 se stalo přiznání k národnosti dobrovolným.
Moravané a Slezané
Jak už bylo výše uvedeno, Moravané a Slezané se mohli ke své národnosti poprvé přihlásit v roce 1991. V tomto roce se při sčítání lidu k moravské národnosti přihlásilo 13,2 % obyvatel, v roce 2001 došlo ke snížení na 3,7 %. Po několika letech došlo k vzrůstu na 5 % a necelé 1 % obyvatel se přihlásilo ke kombinaci české a moravské národnosti. Nejvyšší zastoupení měli Moravané v Jihomoravském a Zlínském kraji. Třetina osob (31,4 %) žila v okresech Brno-město, Brno-venkov a v Hodoníně. Co se týče slezské národnosti tak v roce 1991 se k ní přihlásilo 0,4 % populace a v dalších letech podíl výrazně klesl na 0,1 %. Převážná většina Slezanů žila v Moravskoslezském kraji. Šedesát procent Slezanů žilo v okresech Opava a Karviná. Mohli bychom se zamyslet nad několika otázkami: Lze považovat občany hlásící se ke slezské nebo moravské národnosti za členy národnostní menšiny? Jedná se spíše o regionální než národnostní příslušnost?