Pro a proti práce na volné noze
Zdá se, že v posledních několika letech se s freelancery roztrhl pytel. Freelancer je člověk, který pracuje na volné noze. To, že taková práce není vhodná úplně pro všechny je asi jasné. Základem této práce či podnikání je to, že děláte něco, u čeho ve většině případů nepotřebujete sedět od 9 do 5 v kanceláři. Velké množství freelancerů si svobodně cestuje, užívá a pracují prakticky kdekoli, kde je připojení na internet.
Než opustíte své stávající zaměstnání a začnete pracovat „na sebe“, musíte se zamyslet nad klady a zápory této práce.
Výhody:
· jednoduchost – děláte to, co chcete a máte rádi,
· peníze – v prvních dvou letech budou nejspíš dost kolísat, ale časem se ustálí,
· reputace – můžete si vybudovat pověst skutečného odborníka na trhu,
· vyhlídky do budoucnosti – především si je řídíte vy sami a ne váš nadřízený.
Nevýhody:
· rizika – konkurenceschopnost není vůbec jednoduchá, když jste na to sami,
· nezastupitelnost – musíte fungovat každý den bez výjimek,
· nejistota – jak finanční, psychická, fyzická a především pracovní,
· osamělost – v podnikání budete sami za sebe bez opěrného systému společnosti.
Dokážete to všechno zvládnout?
Pokud patříme mezi osobnosti, které ke spokojenému životu potřebují jistotu, stabilitu a oporu, potom práce na volné noze nejspíš nebude právě pro vás. V případě, že jste ale ochotni podstoupit určité riziko a dát se na složitou, často trnitou, ale nakonec nádhernou cestu ke štěstí, svobodě a nezávislosti, tak směle do toho.
Zvážit samozřejmě musíte úplně všechno. Navíc nemusíte jít na volnou nohu okamžitě, jak vás tento nápad popadl. Můžete si začít budovat zázemí ještě v době, kdy budete chodit stálého zaměstnání. Pokud vás toto téma skutečně zajímá, můžete si také přečíst mnoho knih. V zahraničí jich vyšlo skutečně hodně. Většina publikací je ovšem v angličtině. Přečíst si ale můžete první knihu pro freelancery v češtině, a to knihu Na volné noze od Roberta Vlacha.